ליצירת קשר - 052-8668461

שנה חדשה - עידן חדש - ניהול ישן

בעוד בשנים האחרונות אנו חווים בעולם מסביבנו שינויים רבים, מהירים ותכופים, העולם הארגוני בכלל ועולם הניהול בפרט, מתקשים לעיתים להבין את השינויים ולהתאים את עצמם למתרחש.

לקראת כניסתה של השנה החדשה, אנו רוצים לתת לכם נקודת מבט קצרה וממוקדת על התמורות בעולם והשפעתן על העולם הארגוני, כפי שאנחנו, כיועצים ארגוניים רואים, יחד עם כמה נקודות למחשבה וכיווני התמודדות עם הפערים בין שני עולמות.

כאשר אנו מגיעים לתהליך שינוי בארגונים המתנהלים במסגרת הארגונית המוכרת והידועה, או כפי שנקרא לה כאן, העולם הארגוני "הישן", נוכל לראות מספר מאפיינים המתארים אותם ( חשוב לציין שלא כל הארגונים פועלים ע'פ מאפיינים אלו, ויש שונות בין ארגונים ביחס למאפיינים אלה):

שיטתיות – העולם הארגוני הישן שם דגש רב על מקצועיות העובד, על תכנון ותוכניות עבודה, הגדרות ברורות ותהליכי עבודה מובנים.

מקומיות (לוקאליות) – הארגון הישן מוגבל ע"י מיקום פיזי ופועל לרוב במבנה או מספר מבנים מקושרים ומוגדרים,לרב במיקום גאוגרפי קרוב.

מסגרת פיזית זו משפיעה על צורת העבודה, כגון ישיבות פנים אל פנים, שעות עבודה ברורות, יצירת מערכות יחסים קרובות בין היושבים באותו מיקום ועוד.

מיבניות – בארגון הישן, המבנים הארגוניים ברורים, לרוב קיימת היררכיה ניהולית, יש צוותי עבודה הפועלים יחדיו לאורך זמן, גם כאשר המשימות מתחלפות, קיימות שגרות ניהול קבועות ועוד.

תחרותיות/הישגיות – העסק מנוהל מתוך חשיבה של מנצחים ומופסדים, יש שמירה על מידע פנימי, מעודדים את  התחרות כלפי חוץ ומקפידים על הישגיות והפרדה בין המחלקות השונות בתוך הארגון. צורת הניהול הינה ריכוזית יחסית ויוצרת מאגרי מידע הנשלטים על ידי קומץ בעלי כוח בארגון.

העידן החדש מתנהל אחרת לגמרי.

ניתן לראות כי את השיטתיות, החליפה המהירות. העידן החדש דורש פתרונות מהירים, כניסה מהירה לתפקיד, ביצוע במקביל לתכנון, הגדרות גמישות ותהליכים קצרים ופשוטים.

את המוגבלות שיצרה הלוקאליות, החליפה הגלובליזציה והטכנולוגיה שיצרו עולם וירטואלי נרחב. אם בעבר היו הארגונים וצוותי העבודה רגילים להתנהל פנים אל פנים, כיום מירב ההתנהלות נעשית בשיחות ועידה, קבוצות ווטסאפ או רשתות חברתיות אחרות כאשר אין כל צורך שהעובד ו/או המנהל יפגשו כלל וחלקם עובדים במרחק אלפי קילומטרים אחד מהשני או בכלל מהבית.

הצורך בפתרונות מהירים והעולם הוירטואלי שמסביב דרשו להרפות מהמיבניות המגבילה ואת מקומה החליפה הדינמיות. דינמיות זו באה לידי ביטוי בשונות  (Diversity  )רבה של צורת העסקה, במבנים ארגוניים המקבלים ומשנים צורה ע"פ הצורך ובצורות העסקה מגוונות וגמישות הרבה יותר מבעבר.

כל אלו יצרו שינוי בגישה הארגונית בכלל ובגישה העיסקית בפרט.

אם בעבר העסקים התנהלו מתוך תחרות והפרדה, הרי שהעולם הארגוני, כמו גם העולם בכלל, מבין היום כי שיתופיות בין דומים יוצרת ערך מוסף רב יותר משמירה על היכולות והידע הייחודיים לנו. העולם המשתף, יצר שותפויות המביאות להרחבת היכולות של הנפרד ובנוסף  גם יצר הבנה כי מאגרי הידע דורשים הוגנות ושקיפות בהתנהלות הארגונים הן כלפי פנים והן כלפי חוץ.

אם נרכז את ארבעת המרכיבים הללו, נקבל את המודל שאנו מביאים להתבוננות על העידן החדש ולמעבר אליו מהעולם הישן מודל המ.ו.ד.ם.

המודל החדש, מודל המ.ו.ד.ם (מהיר, וירטואלי, דינאמי, משתף)  נועד לחבר בין העולם הארגוני הישן לעידן החדש ולמקד את הראייה הניהולית והעסקית במה שנדרש על מנת להיות רלוונטיים כיום.

מה נדרש, אם כך, מארגונים על מנת לצמצם עת הפערים ולהתקדם לכיוון העידן החדש ?

בעידן המהיר, הדורש להתאים את עצמנו לסביבה בקצב לו לא היינו רגילים עד כה, יש צורך בהחלטיות רבה יותר וקצב קבלת החלטות מהיר. על תהליכי העבודה להתקצר ולהפוך לממוקדים בתוצאה במקום בתהליך ובתיעודו. והכי חשוב, על מנת להישאר רלוונטיים, על הארגונים לשמור כל העת על הקשבה לצרכי השוק ולהיות יצירתיים וחדשניים.

בסביבה הפועלת בעולם הוירטואלי, לא ניתן להישאר עם שגרות הניהול הקיימות כיום, כגון פגישות צוות או מפגשי עדכון. יש ליצור שגרות מותאמות לגמישות הזמנים והמיקומים בארגון. למרות הצורך בקיצור תהליכים, תהליכי העבודה הופכים מורכבים יותר ולכן יש צורך לייצר תהליכי בקרה ומדידה התואמים את המורכבות. מעל לכל אלו, בעידן הוירטואלי, על הארגון להיות זמין בכל הזמן ובכל מקום, הן כלפי שותפיו פנימה והן כלפי האקו-סיסטם החיצוני לו.

דינמיות היא שם המשחק מעתה. לכן, בעולם דינאמי, גם הארגונים, על מנהליהם, עובדיהם ותהליכי העבודה שלהם צריכים להיות גמישים הרבה יותר מבעבר ולהיות מוכנים לשינויים אשר מכתיבה הסביבה. על כן יש לייצר הגדרות תפקיד ומבנים ארגוניים דינמיים יותר ותפורים לא רק לתחום בו פועל הארגון אלא גם לתקופה, לפריסה הארגונית, לתדירות השינויים ולמורכבות התהליכים.

אם בעבר הקשרים הפנים ארגוניים התמקדו ביצירת ממשקי עבודה ברורים ויעילים, בעידן בו התחרות מתחלפת בעבודה משותפת ועולם ארגוני משתף, הממשקים מפנים את מקומם לשותפויות, העובדים משולבים במקומות בהן בעבר לא היו, כך לדוגמא, עובדים משולבים יותר ויותר בקבלת החלטות בארגון, הארגונים צריכים להפוך לשקופים יותר. שקיפות זו דורשת לייצר שינוי בתפיסת הלקוח ותפיסת השירות ודורש מיומנויות חדשות וניהול סיכונים לא רק בתוך הארגון אלא בכל מקום כולל ברשתות החברתיות.

לסיכום, העולם שמסביבנו משתנה. כיועצים המעורבים בתהליכי שינוי, הדרכה וליווי בארגונים, אנו רואים כי קיימים ארגונים שהבינו זאת וכבר החלו לנוע יחד איתו. אם זאת קיימים לא מעט ארגונים שעדיין מתנהלים על פי מאפייני העולם הישן. אותם ארגונים שיתעלמו מהשינוי ולא ישכילו להתעדכן לעידן המהיר, הוירטואלי, הדינאמי והמשתף עלולים להפוך לפחות רלוונטים ולהישאר הרחק מאחור.

ומה עם הארגון שלכם ?

לקבלת מידע נוסף ובחינה של התאמת הארגון שלכם לעידן החדש, אתם מוזמנים לפנות אלינו.

ניצן קליין    052-8712226

ליאת ענבר 052-8668461

שנה טובה !

liat-5

צרו קשר

*שם:

*אימייל:

*טלפון:

*תפקיד ושם החברה:

*ההודעה שלך:

*שדות חובה